kontakt: 500 053 593

Analiza Izotopów Promieniotwórczych

Program Izotop, a szerzej Analiza Izotopów Promieniotwórczych służy do szybkiego i wygodnego obliczania, oraz analizowania aktywności izotopów w okresie ich składowania, bądź użytkowania.

Główne założenie programu to przygotowanie bardzo prostego interfejsu użytkownika pozwalającego na wykonanie złożonej matematycznie operacji obliczania aktywności końcowej (bądź chwilowej) dla danego izotopu na podstawie danych o aktywności początkowej i okresie pół-rozpadu.

Interfejs umożliwia jednocześnie stosowanie przemiennie dwóch różnych algorytmów obliczeniowych. Główny oblicza aktywność końcową przy podaniu danych o okresie pół-rozpadu izotopu. Pomocniczy algorytm pozwala na uwzględnienie logarytmicznej stałej rozpadu dla danych określających jego żywotność.

Dodatkowo w wygodny sposób można przeliczać dane wejściowe i wynikowe pomiędzy kolejnymi wielkościami, począwszy od Bq (jednostka podstawowa), aż po GBq (giga).

Kolejnym udogodnieniem jest możliwość określenie dokładności wyników obliczeń. Wszystkie przeliczenia odbywają się na zbiorze liczb wielkich, dzięki czemu nie mamy przekłamań na zaokrągleniach poszczególnych etapów obliczeń. Dokładność samego wyniku, możemy jednak kontrolować określając ilość miejsc po przecinku (od 0 do 20 pozycji!!!).

Całość zaopatrzona jest w prostą bazę danych pozwalającą na gromadzenie informacji o izotopach, ich czasach półrozpadu i aktywności początkowej. Dzięki temu kolejne obliczenia nie muszą być prowadzone zupełnie ręcznie, a część danych może być pobierana z bazy.

Izotop2015_002Izotop2015_001

Ostatecznie oprogramowanie zostało uzupełnione o prosty mechanizm generowania wykresu prezentującego proces rozpadu promieniotwórczego. Podając jednostki czasu, oraz ilość prób otrzymujemy estetyczny wykres zaniku radioaktywności.

Aplikacja w wersji 2.0.0 (aktualizacja 2015-09-01) dostępna tutaj: Analiza Izotopów (wielkość archiwum ZIP 2,1 MB)

Polecane artykuły
Generator wydruków tajnych pasków płacowych
By FXSystems  /  20 grudnia 2019
dap.365 – własne finanse
By FXSystems  /  20 grudnia 2019
tomatoFX 2019
By FXSystems  /  14 marca 2019
SAIDA Pakowanie
By FXSystems  /  25 lutego 2019