kontakt: 500 053 593

Sukcesywny rozwój projektu Kiedy śmieci

Projekt „Kiedy śmieci” realizowany wspólnie z firmą DataProcess w najbliższych dniach otrzyma duży zestaw nowości i aktualizacje aplikacji na platformy mobilne Google i Apple. Z tej okazji pragniemy podzielić się informacjami o rozwoju i trendach które mieliśmy okazję zaobserwować przy utrzymaniu systemu.

Już za trzy miesiące projekt Kiedy śmieci będzie obchodził swoje pierwsze urodziny. Pierwsze elementy zaczęliśmy testować pod koniec listopada 2020 roku, a pierwsze publiczne uruchomienie nastąpiło miesiąc później. Od tamtej pory cały system bardzo dynamicznie się rozwija i stale zyskuje nowych użytkowników.

Próg 10 tyś aktywnych użytkowników przekroczyliśmy już w maju, a obecnie przygotowujemy się do przekroczenia 30 tyś. Co ciekawe zaledwie w te kilka miesięcy powoli, ale sukcesywnie zmienia się stosunek użytkowników Androida i iOS. Widać wyraźnie trend wzrostowy tych ostatnich. Jeszcze w marcu tego roku użytkownicy iOS stanowili niecałe 10% wszystkich, a obecnie przekroczyli już 13%.

Widać tu trend, który odnotowywany jest ogólnie na rynku w Polsce, gdzie sprzęt z logiem nadgryzionego jabłuszka zyskuje wyraźnie na popularności. Użytkownicy iOS chętniej też aktualizują swoje aplikacji i korzystają z najnowszych ich wersji.

Jak było wspominane na początku szykujemy się do wdrożenia dużej aktualizacji, która dostarczy dla użytkowników (zarówno końcowych, jak i Gmin) cały zestaw nowych funkcji i możliwości. O szczegółach napiszemy tuż po premierze, ale przy okazji podsumowania warto zauważyć jak sporym problemem jest dostarczanie aktualnych wersji, zmian i poprawek dla użytkowników urządzeń mobilnych, zwłaszcza w modelu takim jaki mają aplikacje Kiedy śmieci, gdzie główną zaletą aplikacji są powiadomienia i notyfikacje, a mniej sam interfejs. Oznacza to, że wystarczy zainstalować aplikację i ją skonfigurować by korzystać z przypomnień. Użytkownicy mniej uruchamiają sam interfejs, a przez to mniej chętnie wykonują aktualizację do najnowszych wersji. Tak więc podobnie jak giganci z rynku, my też borykamy się z segmentacją rozwiązania, pomimo licznych zawiadomień, przypomnień i informacji o dostępności aktualizacji.

Możemy pochwalić się wydajną obsługą wspomnianych notyfikacji. W dni robocze (gdy najczęściej ustawione są przez użytkowników przypomnienia) wysyłamy od 10 do 13 tyś powiadomień. Dzięki zastosowaniu technologii Push Notifications w Android i iOS, zamiast wysyłki SMS pozwalamy zaoszczędzić gminom w sumie ponad 700 zł dziennie (łączna wartość dla wszystkich gmin przy założeniu najniższych kosztów SMS na poziomie 0,063 zł za jedną wiadomość). Co przekłada się na bezpośrednie oszczędności i obniżenie kosztów całej usługi.

Nasi użytkownicy (końcowi użytkownicy aplikacji Kiedy śmieci) wykonują ponad 200 tyś operacji miesięcznie. To dobry, wydajny test naszych usług REST API.

Zakładamy, że dalszy rozwój tylko wzmocni ruch na serwerach i jesteśmy na to w pełni przygotowani. Widzimy jak częste wykorzystywanie aplikacji przekłada się na jej pracę i cieszy nas minimalna ilość problemów i awarii (na poziomie 0,001 % w skali 30 dni).

Pracujemy bardzo intensywnie nad ulepszeniami, poprawkami i nowymi możliwościami, co zaprezentujemy w ciągu najbliższego miesiąca w postaci zupełnie nowej wersji całego rozwiązania.

Zapraszamy do korzystania z Kiedy śmieci – dzięki aplikacji już nigdy nie zapomnisz o wystawieniu koszy lub worków ze śmieciami, a od września również o płatnościach i wydarzeniach organizowanych przez Gminy (takie małe uchylenie rąbka tajemnicy co do nowej wersji).